Műhelyiskola-program
Műhelyiskola-programról röviden
-
Dobbantó-programból átlépő tanulók részszakma elsajátításának és alapfokú iskolai végzettség megszerzésének programja.
-
Nem csak a Dobbantó-programból jelentkezhetnek, hanem a szakképző iskolából lemorzsolódóknak, továbbá a 16. életévüket betöltött 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezőknek is lehetőséget kínál a részszakma megszerzésére.
-
Részszakmaként a Szakmajegyzékben megjelenő szakma részterülete választható, amely indítását a Műhelyiskola-programban vállalni tudjuk.
-
Szakmai kompetenciák fejlesztése mellett továbbra is jelen van az alapkompetenciák fejlesztése a mentorok segítségével.
-
Ösztöndíjas képzés.
-
A képzés nem illeszkedik a tanév rendjéhez, így az indítása és a vége sem.
-
A képzési idő 0,5-2 év.
-
Nincsenek tartárgyak, sem hagyományos osztályozás, egyéni fejlődési terv alapján történik az értékelés.
-
Helyszíne lehet iskolánkban a Gábor László Iskola (9024 Győr, Nádor té 4.) telephelye és a Szabóky Intézményegység (9023 Győr, Szabolcska M. u. 26.), vagy külső képzőhely is.
-
Gyakorlatorientált a képzés, azaz a gyakorlati oktató max. 4-5 tanulóval foglalkozik (mester-inas kapcsolat) egyszerre, a részszakmára felkészítés gyakorlaton történik, a kompetencia fejlesztést mentorok végzik.
A Műhelyiskola-programról részletesen
-
Műhelyiskolában tanulmányokat az folytathat, aki alapfokú végzettséggel nem rendelkezik, de a szakképző iskola Dobbantó programját elvégezte, vagy alapfokú végzettséggel rendelkezik és a tizenhatodik életévét betöltötte.
-
A műhelyiskolában kizárólag részszakma megszerzésére irányuló felkészítés folyik, amelyet tanműhelyben vagy munkahelyi körülmények között, nappali rendszerben, egy-öt fős csoportokban lehet elvégezni.
-
A képzés nagy része a műhelyben zajlik, az oktató a „mester”, a pedagógusnak a minimális közismereti tantárgyak miatt csak mentorszerepe van. A képzésforma esetén a kulcskompetenciák megerősítése a legfőbb cél, a tanulók ezért projektfeladatokat végeznek, használati utasítást értelmeznek vagy anyagszükségletet számolnak.
-
A képzés időtartama az egyéni haladás ütemétől függ. A műhelyiskolában a tanulók 6-24 hónap alatt részszakmát szerezhetnek, és - néhány példát említve - szobafestőként, bolti előkészítőként, asztalosipari szerelőként, falazó kűművesként helyezkedhetnek el a munkaerőpiacon, vagy tanulmányaikat folytatva, a műhelyiskolában tanultak beszámításával akár szakmát is tanulhatnak.
-
A lemorzsolódással veszélyeztetett diákok egy rugalmas időtartamú, akár fél év alatt is elvégezhető képzés révén maradhatnak a rendszerben.
-
Az új képzésforma segítségével, azon diákok, akik a szakiskolát sem tudják eredményesen befejezni a műhelyiskolában piacképes részszakkmát szerezhetnek, és így nem maradnak bizonyítvány nélkül.
-
A program ideje alatt a tanuló szakképzési ösztöndíjra jogosult, amely a mindenkori hatályos jogszabályi előírásnak megfelelő összeg.
-
A programban nincsenek tantárgyak, projektekben dolgoznak a tanulók. Mivel nincsenek tantárgyak, így a megszokott értékelés sem használatos, a tanulók az egyéni fejlődési terv alapján szöveges értékelést kapnak tevékenységükről, előmenetelükről.
-
Szakmai végzettséget a részszakma képzési és kimeneti követelményében meghatározott vizsgarészekből tett sikeres vizsga után kap a tanuló.